Neden, Nasıl ve Nereye Kadar?
Okuduğum kitaplardan çıkarmaya başladığım bu “özet”ler, aslında benim bu güne kadar bildiğim ve kullandığım anlamda “özet” değil, kelimenin gerçek anlamıyla “özet”. Yani, ben bu güne kadar, “özet” denince, okuyanın okuduklarından anladıklarını, kendi ifadeleriyle yeniden yazdığı kısa derlemeleri anlardım. Okulda bize “çıkarttırılan” özetler gibi… Oysa benim bu “özet”lerimde, çok nadiren, anlam kaybolmasın diye yaptığım bir iki ufak kelime eklemesi dışında kendime ait hiçbir katkı yok. 

Özetlerde kullandığım üç noktalar, araya giren başka cümleler, paragraflar, sayfalar olduğunun ifadesi.

Amacım yazar ve diğer hak sahiplerinin emeklerini suistimal etmek değil kuşkusuz. Tam tersine, çeşitli bahaneler veya gerçek nedenlerle kitap okuyamayan insanların, asıl kitabın %20’sini geçmeyecek bu özetleri okuduktan sonra, ilgilerini çeken kitapları satın alacaklarını düşünüyor ve umuyorum. Bunu en azından yazarın emeğine saygı göstermek bakımından yapmalarını kendilerinden bekliyorum.   

Telif haklarıyla ilgili yasayı da bulup okudum. Görünüşe göre, maddi bir çıkar gütmediğime ve aslında eğitim amaçlı olduğuna göre, eserlerin hak sahiplerinin bu çabadan rahatsızlık duyacaklarını düşünmüyorum. Ama her kitap için de yayıncısına dönüp onayları olup olmadığını sorup öğrenmeye ne zamanım ne de gücüm var. Bu yüzden herhangi bir kitap için herhangi bir hak sahibinden itiraz gelirse, mahkemelerle falan boğuşup haklılığımı, iyi niyetimi ispatlamakla uğraşmak yerine, özeti derhal siteden kaldırmayı tercih edeceğim. Ama, hiçbiri kitabın beşte birini geçmeyecek olan bu özetler, bence beğenilen kitapların satışlarını mutlaka artıracak, yazarın düşüncelerinin yaygınlaşmasına mutlaka katkıda bulunacak.

Kitaplarda işaretlediğim yerleri tarayarak oluşturduğum bu özetler, ille de benim “katıldığım” görüşleri yansıtmıyor. Katılsam da katılmasam da ilginç bulduğum, ileride başka kaynaklardan doğruluğunu sorgulamayı düşündüklerim de dahil, dikkatimi çeken bilgi ve ifadeleri aktarıyorum. Yani benim ilgimi çeken ve işaretlediğim kısımlar, kitabı okuyan başka birisinin ilgisini çekmemiş olabilir. Aynı şekilde, başka birisinin ilgisini çekebilecek olan bir bölüm, benim ilgimi çekmediği için veya zaten bildiğim için özetlerimde yer almamış olabilir. Yani fikirler ve ifadeler bana ait değil ama seçimler bana ait.

Umarım emeklerim işe yarar… Ama kesinlikle biliyorum ki boşa gitmeyecek. 

ÖNEMLİ NOT!
2005'te hazırladığım bu metne 2015 başında şu eklemeyi/açıklamayı yapmam gerek: 
Sağlık nedenleriyle verdiğim uzun bir aradan sonra, siteyi hem görsel hem de işlevsel olarak yenileyip yeniden özet yüklemeye başlamak üzere iken, yayıncı haklarının koruyan bir birliğin avukatından ihtarname geldi. Bu ihtarname üzerine ilgili birliğe üye yayıncıların kitaplarından çıkartılmış özetlerin hepsini yayından kaldırdım, diğerleri için de adım adım izin isteme sürecini başlattım. Bu arada görüştüğüm bu konuda bilgili hukukçu ve hak sahipleri, üyelik düzeni ile yürüyebileceğimi, bu konuda henüz tam bir açıklık olmadığını, üyelik düzeninde gri bir alan olduğunu söylediler. Ben de şimdilik (ve eskisinden farklı olarak) üyelik düzeni ile diğer özetlerin yayınını sürdürüyorum. Buna da itiraz gelirse yayını sadece izinli kitaplarla sınırlı tutabileceğim.